תמ”א 38 – מדריך לוועד

תמ”א 38 – מדריך לוועד – איזה בית מתאים ?

פרויקט תמ”א 38 מקדם את ביטחון בית המגורים שלכם, ובמרבית המקרים הינו חשוב לשמירה על יציבות הבניין במקרה של רעידת אדמה ומומלץ לכל וועד בית בישראל לשקול את יישום התוכנית.

תמ”א 38 – מה זה ?

פרויקט תמ”א 38 הינו תוכנית מתאר ארצית של מדינת ישראל, המאפשרת חיזוק המבנה ויסודותיו תמורת זכויות בניה נוספות. למעשה המטרה לממן את עבודות החיזוק והשיפוץ של בתי מגורים משותפים ומבנים בארץ ללא עלויות מצד דייריי המבנה.  כאמור, מטרת השיפוץ של המבנים היא לחזק את עמידותם בפני רעידות אדמה עתידיות בארץ מאחר וישראל ממוקמת על השבר הסורי אפריקאי, אזור מועד לרעידות אדמה ואפילו לרעידות אדמה קשות שאכן קרו בעבר.

רבים מהבתים שנבנו בארץ לפני שנות השמונים לא תוכננו כך שיוכלו לעמוד ברעידות אדמה, ולכן פרויקט תמ”א 38 מיועד לחיזוק מבנים אלו על חשבון המדינה.

תמ”א 38 – לבתי מגורים זכאים

המדינה הציעה את תוכנית תמ”א 38 בשל הצורך המיידי בתיקון ובחיזוק מבנים בארץ שאינם ערוכים להתמודד מול האיום הממשי של רעידות אדמה, וכן ההבנה שמרבית בעלי הדירות בארץ לא יוכלו או ירצו לממן מכיסם עבודות אלו. זאת מכיוון שעליות חיזוק מבנים הינן יקרות מאוד. תוכנית תמ”א 38 מכסה את מרבית עלויות חיזוק הבתים באמצעות מכירת זכויות הבניה לקבלן המבצע, אך תוכנית זו רלוונטית רק לבתי מגורים שאינם עומדים בתו התקן הישראלי שהוחל משנת 1980.

התנאים הבסיסים אשר על הבניין לעמוד בהם:

  • נבנה עד שנת 1980
  • שטח של מעל 400 מ”ר

מתי יש כדאיות כלכלית לביצוע החיזוק?

בכדי שלקבלן המבצע יהיה כדאי כלכלית לבצע את פרויקט תמ”א 38, יש לחשב את שווי הקרקע או זכויות הבניה שהוא מקבל ביחס לעלויות השיפות והבניה הכלליים. הקבלן יוכל למכור את הדירות שהוא בונה ולצאת ברווח שיצדיק את עבודות השיפוץ בבניין. וועד הבית צריך לגייס רוב של לפחות שישים אחוז מדיירי הבניין אשר יסכימו לביצוע הפרויקט, וברור שישנם דיירים שלא יהיו מעוניינים למרות כל ההטבות להפוך את בית מגוריהם לאתר בנייה, עם אבק, רעש, מפגעי בניה וכדומה.

למעשה ובפועל קיימת כדאיות כלכלית לבצע את החיזוק רק באזורי הביקוש – כלומר באזור המרכז והשרון כאשר היעד הכדאי ביותר הוא ביצוע תמ”א 38 בתל אביב.

תמ”א 38-  למה כדאי ?

תמ”א 38 הינו פרויקט כדאי לביצוע, ראשית משום שהוא שומר על חיי הדיירים ומגן עליהם מפני רעידות אדמה עתידיות. בנוסף, פרויקט זה מציע הטבות רבות לדיירי הבניין ללא עלויות מצידם. הטבות אלו כוללות בין היתר שיפוץ של הבניין על ידי הקבלן המבצע כולל שיפוץ חדר המדרגות והחזית החיצונית של הבניין. כמו כן, הקבלן המבצע מחויב גם לסדר גינה חדשה לטובת דיירי הבניין ולהתקין מעלית. גורמים אלו מעלים את רמת החיים בבניין וגם יעלו באופן משמעותי את מחירי הדירות. עם זאת, יש לזכור כי כל עבודות השיפוץ בבניין מחויבות להיעשות בתיאום עם רצונות דיירי הבניין.

אפשרות נוספת היא הריסה של הבניין ובניית מבנה חדש בעל זכויות בניה מוגברות תחתיו – פרוייקט זה קרוי תמ”א 38 תיקון 3 והוא האופציה העדיפה במקרים רבים הן ליזם והן לדיירים.

לבסוף, במידה ובית הדירות שלכם זכאי ומעוניין להשתתף בתמ”א 38, חשוב ומומלץ להיעזר בשירותי עורך דין המתמחה בתחום זה.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]