סביבה ירוקה היא צמחים – אילו צמחים מתאימים לבית שלנו?

הבית שלנו מצטייר כבועה נקייה השומרת עלינו מפני גורמי זיהום שונים הנמצאים בחוץ, אך למעשה גם הבית שלנו מייצר זיהום סביבתי ובמיוחד זיהום אוויר. זיהום זה נוצר מגורמים שונים כגון מוצרי ניקוי המורכבים מחומרים רעילים, אדי צבע מהקירות, ריהוט, אבק, מכשירי חשמל ומחשבים, מזגן ועוד.

סביבה ירוקה בבית – לחיים בריאים

צמחים בבית מפחיתים את רמת הזיהום בצורה משמעותית, כאשר צמח אחד מנקה אוויר ברדיוס של עשר מטרים. הצמחים סופחים לתוכם את האוויר המזוהם כחלק מתהליך הפוטוסינתזה ופולטים אוויר עשיר בחמצן ונקי מרעלים.

בכל משתלה תוכלו למצוא את רוב הצמחים המפורטים. כמו כן, חשוב לציין שהאמונה כי צמחים מסוכנים בלילה בשל פליטת פחמן דו חמצני איננה נכונה, מכיוון שהם פולטים כמות בלתי משמעותית.  בנוסף לשיפור איכות האוויר בביתנו, צמחי בית הינם תוספת מרעננת ויפה בכל בית או משרד. ישנן כיום מערכות השקיה יעילות ופשוטות לטיפול בצמחי הבית, המתאימות במיוחד לאנשים הנוטים לשכוח לטפל בעציצים שבביתם.

צמחים מומלצים

קיים מספר רב של צמחים הנחשבים ליעילים ביצירת סביבה ירוקה בבית. אלו נחלקים לצמחים הזקוקים לתאורה משמעותית, וצמחי צל.

להלן רשימת צמחים הזקוקים לאור: דרקונית קנרית – צמח הדומה במראהו לדקל והינו טוב לספיגה של אדים הנפלטים ממחשבים, ממדפסות ומכונות צילום. צמח זה אוהב אור רב ומצע לח. גם הדרקונית הדרמית אוהבת אור ומצע לח והינה יעילה לטיהור אדי בנזן הקיימים ברהיטים. קיסוס החורש הינו צמח חזק ועמיד שאינו זקוק להרבה מים ומטהר את האוויר ביעילות מסוגי רעלנים רבים.  פיקוס בנימין מהווה מטהר אוויר מצוין לגזים הנפלטים מרכבים. טוב להציבו ליד מרפסת הפונה לכביש או ליד דלת הכניסה לבית. דקל אריקה מצהיב מגביר את רמת הלחות בבית ומטהר סוגי זיהומים. מדובר בצמח שצריך הרבה אור וחום ומעט מים. פרח החרצית יכול להתקיים כחודשיים בתוך הבית והינו טוב לטיהור כימיקלים שונים כמו אמוניה.

סביבה ירוקה בבית – צמחים שאינם חייבים הרבה אור

שרך כליין קיפח הינו סוג של שרך הסופח סוגים רבים של רעלים, מגביר את רמת הלחות בבית וטוב לחדרים סגורים מכיוון שאינו זקוק להרבה אור, אך זקוק להרבה מים. ספטיפילום הינו צמח יפה בעל פריחה לבנה המשפר רבות את איכות האוויר, ומומלץ לחדרי השינה ובמטבח. זקוק להרבה מים.

צמח הסנסיווריה הינו אחד ממטהרי האוויר היעילים והקלים לגידול, מאוד חזק ושורד גם הזנחות קשות. הצמח משנה את מרקם עליו הבשרניים וכך מתאים את יכולות סיפוח הרעלים שלו לסביבה בה הוא נמצא. מתאים לבתים ולמשרדים, וקצב גידולו תלוי בגודל העציץ שלו, כלומר ככל שהעציץ יותר גדול כך צמח זה יתפתח ויצמח.

לסיכום, יצירת סביבה ירוקה בביתנו בעזרת צמחים מתאימים תשדרג את איכות חיינו, תטהר את האוויר שאנו נושמים ותמלא את ביתנו ביופי טבעי ומרגיע.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]