פיברומיאלגיה – התסמונת החמקמקה

פיברומיאלגיה הינה תסמונת די נפוצה, בעיקר אצל נשים בגילאי 30-50. חולי הפיברומיאלגיה סובלים מכאבים מפושטים כרוניים ברקמות השרירים בכל הגוף, ברגישות מוגברת לכאב במקומות מסוימים בגוף, מעייפות רבה ועוד. התסמונת פוגעת קשות באיכות החיים של החולים ואף של בני משפחתם, בכושר העבודה שלהם ובמצבם הנפשי והפסיכולוגי.

הפיברומיאלגיה מנקודת מבט רפואית

אף על פי שהפיברומיאלגיה נחקרת עוד מהמאה ה-19, רק בשנים האחרונות המודעות אליה זכתה לעלייה משמעותית. בעבר רבים מהרופאים לא התייחסו ברצינות לתלונות הסובלים מהתסמונת, בעיקר עקב מחסור בממצאי מעבדה שיאששו את העובדה שאכן יש בסיס פיזיולוגי לכאבים. בשנים האחרונות נעשו מחקרים סביב התסמונת ואף הוקמה עמותה שמטרתה להעלות את המודעות ולסייע לסובלים מהתסמונת. למעשה, אף כיום ישנם רופאים רבים שאינם מודעים או לא מודעים מספיק לפיברומיאלגיה, אך אף על פי כן החולים בתסמונת זוכים לאבחון מהיר הרבה יותר מאשר בעבר, עת נאלצו להמתין אף שנים רבות עד שזכו לאבחנה נכונה. מידע מקיף בנושא תוכלו למצוא באתר fms.org.il

גורמי התסמונת

הגורמים לפיברומיאלגיה אינם ידועים בוודאות והדעות חלוקות בנושא. מקובל לראות בטראומות פיזיות כמו תאונה, מכה חזקה בפרט באזור הצוואר, מחלה, ניתוח וכדומה כטריגר להתפרצות המחלה. ישנן אסכולות הטוענות שחוסרים הורמונאליים או תזונתיים הם הגורמים לתסמונת אך אין לכך הוכחות מספקות. העובדה שישנה נטייה משפחתית ללקות בתסמונת מחזקת את ההשערה שישנם גורמים גנטיים המעורבים בתהליך התפתחות התסמונת, כאשר הגורמים הסביבתיים מאיצים התפתחות זו. ככל הנראה הפיברומיאלגיה נגרמת משילוב של מספר גורמים יחדיו. להרחבה בנושא מחלות זיהומיות לתסמונת פיברומיאלגיה לחצו כאן

התסמינים הנפוצים

ישנן תופעות רבות אותן ניתן לשייך לתסמונת. התסמינים הנפוצים בפיברומיאלגיה הינם כאבים מפושטים כרוניים בכל הגוף ורגישות מוגברת לכאב בנקודות מסוימות בגוף. ישנן 18 נקודות סימטריות בגוף שבהן יש לחולים רגישות קיצונית לגירוי, כאשר בדרך כלל חולה יאובחן כסובל מפיברומיאלגיה אם הוא רגיש בלפחות 11 נקודות מתוכן. הכאב מורגש בעיקר באזור השרירים.

בנוסף לכאב סובלים רוב החולים מעייפות קיצונית, לפעמים עד לרמה של חוסר כוחות לבצע פעולות יומיומיות פשוטות. ייתכן שעייפות זו נובעת מכך ששלב השינה העמוקה מופרע אצל החולים, וכך הם קמים עייפים ולא רעננים.

תסמינים נוספים אותם נפוץ למצוא אצל חולי פיברומיאלגיה הינם כאבי ראש, מיגרנות, קושי להתרכז ולזכור דברים, דיכאון, מצבי רוח משתנים, תשישות כמו בזמן שפעת, נוקשות בוקר, תסמונת המעי הרגיז ועוד. יש לציין שהתסמינים האחרונים אינם ייחודיים לפיברומיאלגיה ויכולים להעיד על תסמונות או מחלות אחרות, אך הכאבים המפושטים והרגישות לכאב ב-18 הנקודות מיוחדות לפיברומיאלגיה.

במקרים חמורים הלוקים בתסמונת זכאים לזכויות מהמדינה – לחצו כאן למידע נוסף

אופן הטיפול

למעשה פיברומיאלגיה אינה ניתנת לריפוי, אך ישנן דרכים רבות להקל על הסימפטומים וללמוד לחיות עם התסמינים. לפעמים עצם האבחון גורם להקלה מסוימת, בפרט כאשר הסביבה הביעה פקפוק באמיתות תלונות החולה.

אופן הטיפול משתנה מאדם לאדם כיוון שכל אחד חווה את התסמונת בצורה שונה.

הדרך הקלאסית להקל על הכאבים הינה באמצעות כדורים המשפיעים על תהליך הולכת הכאב במוח כדוגמת ליריקה או סימבלטה. כדורים לסיוע בשינה יכולים גם להקל מאוד על הסימפטומים.

יש הממליצים על כדורי הורמונים כמו סרוטונין, קורטיזול ועוד. זאת על סמך ממצאים המראים רמות נמוכות מהרגיל של הורמונים אלו אצל חולי פיברומיאלגיה.

לצד טיפול תרופתי מומלץ לבצע פעילות אירובית ותרגילי אימון (חשוב להקפיד על התעמלות נכונה בגלל רגישות השרירים). גם בתחום הרפואה המשלימה יש פתרונות רבים כגון דיקור סיני, נטורופתיה ועוד. בנוסף טיפול בים המלח הוכח כמסייע לשיפור המצב. חשוב להסביר לסביבה הקרובה על המחלה ולעזור לחולה עצמו לפתח גישה חיובית כלפי מחלתו.

להרחבה בנושא אתר עולמי (באנגלית)

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]