הגורמים לסרטן הריאות

סרטן ריאות הוא סוג הסרטן הגורם למספר הגדול ביותר של מקרי מוות בקנה מידה עולמי כאשר 85% ממקרי סרטן הריאות נגרמים כתוצאה מעישון ומחשיפה לזיהום סביבתי ועל כן, עישון סיגריות הינו גורם מספר אחת לסוג סרטן זה.

עישון עישון עישון

הסיכוי לחלות בסרטן הריאות הוא תלוי גיל וכן בתדירות ומשך עישון הסיגריות. עם זאת, יש לציין כי הסיכוי לחלות בסרטן יורד לאחר הפסקת העישון אך לעולם לא יחזור להיות כשהיה לפני תחילת העישון.

על אף האמור לעיל 15% מהחולים הלוקים בסרטן הריאות לא עישנו מעולם. הסיבה להופעת המחלה בקרב חולים אלה טרם התבהרה לחלוטין. ישנן סברות שונות המצביעות על מוטציות בגנים המקודדים לחלבונים המאיצים את גדילת התאים באופן ישיר וכן, גנים נוספים המעקבים את תהליך ה”מוות התאי המתוכנת” ועל ידי כך תורמות להתרבות תאים שאינם תקינים.

להרחבה טיפולים בסרטן הריאות באתר מחלות ריאה

חשיפה לגז ראדון

בנוסף, קיימת סברה הטוענת כי חשיפה לגז הראדון מהווה גורם סיכון נוסף לסרטן הריאות. גז הראדון הוא תוצר פירוק טבעי, חסר צבע וריח של חומרים רדיואקטיביים ידועיים אחרים כגון רדיום ואורניום המצויים המצויים בסוגי קרקעות שונים בריכוזים משתנים.

חשוב לציין כי בריכוזים נמוכים גז הראדון אינו מהווה סכנה לבריאות. האדם הפשוט עלול להיחשף לגז הראדון בתוך בניינים ובעיקר מרתפים אשר קירותיהם נבנו מחומרים המכילים חומרים שכאשר הם מתפרקים משתחרר גז הראדון. כאשר הוא משתחרר, גז הראדון עלול להיכנס לגוף האדם הנחשף אליו דרך מערכת הנשימה, ובשל היותו חומר רדיו- אקטיבי, להקרין את הריאות ובכך להגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן הריאות.

אנשים להם גורמי סיכון נוספים, כגון מעשנים וחולי COPD נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן ריאות כתוצאה מחשיפה לגז הראדון.

זיהום סביבתי וחומרים מסוכנים

גורמי סיכון אפשריים נוספים הם חשיפה לעשן סיגריות באופן עקיף (עישון פאסיבי) וחומרים מסרטנים אחרים כדוגמאת: אסבסט, קרינה מייננת, מתכות כגון ארסן וניקל, גז החרדל וחומרים נוספים.

הסיכוי לחלות בסרטן הריאות עולה בקרב אנשים שבו-זמנית מעשנים סיגריות ובמקביל, במסגרת עבודתם, נחשפים לסביבה המכילה את החומרים המסרטנים המוזכרים העיל.

עוד נמצא כי ככל הנראה מחלות ריאה חסימתיות כרוניות (COPD), פיברוזיס ריאתי וכן, כל מחלה אחרת שעלולה לגרום להצתלקות הריאה כדומאת שחפת, מעלות את הנטייה ללקות בסרטן הריאות. בנוסף, אנשים הנוטלים תוסף מזון מסוג בטא-קורטן מגדילים את סיכוייהם ללקות בסרטן הריאות.

מלבד הפסקת עישון, לא ידועות פעולות אקטיביות שניתן לבצע בכדי למנוע את סרטן הריאות. בקרה על רמות גז הראדון הנפלטים מקירות בתים פרטיים נחשבת כתורמת להפחתה בקרינה הגורמת לסרטן, אך לא הוכחה ירידה בשיעור המקרים החדשים כתוצאה מפעולות הפחתה אלה.

בדומה, צריכת פירות וירקות המכילים בטא-קורטן לא נמצאה בעלת השפעה על שיעור מקרי סרטן הריאות החדשים על אף הקשר המוכח בין מעשנים הנוטלים תוספי מזון מסוג בטא קורטן לסרטן הריאות.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]