הקשר בין סוכרת והסביבה

רבים מכירים בימינו את הקשר בין סוכרת ובין הדיאטה. אוכל רווי שומן ועודף משקל תורמים להתפתחות סוכרת סוג 2 (“סוכרת מבוגרים”). בנוסף, ידוע לרבים כי לסוכרת יש נטייה גנטית-אם יש מישהו בדרגת קירבה ראשונה במשפחה עם המחלה, הסיכוי ללקות בה גדל פי כמה.

גם הסביבה משפיעה

מחקרים חדשים מהשנים האחרונות זיהו גורם נוסף (אפשרי, אין עדיין אחידות דעה מלאה בנושא) לסוכרת והוא- הסביבה (או לפחות חלקים ממנה). במחקרים אלה העריכו החוקרים כי הקשר בין החשיפה לגורמי הסביבה המדוברים ולסכרת גבוה יותר מהקשר הידוע בין תורשה והתפתחות המחלה.

עישון פסיבי וסוכרת

עישון-אפילו פסיבי עלול לגרום לסכרת. חוקרים הגיעו למסקנה כי החשיפה לעשן גורמת להפרשה מוגברת של אינסולין (ההורמון המווסת את רמות הסוכר בגופנו ורמתו הרגישות אליו היא העיקר הבעיה בסוכרת), דבר המוביל לרגישות מופחתת אליו ברקמות השונות. כמו-כן העישון גורם לכיווץ כלי דם, דבר המוסיף להשפעות השליליות ולתופעות הקרדיולוגיות של המחלה. מומלץ בחום להפסיק לעשן, מכיוון שזה יפחית את רמות הסוכר בדם ובכך יפחית את הסיכוי ללקות בסכרת.

השפעת רעלנים

רעלנים-נראה שרלענים שמקורם מהסביבה החיצונית (כלומר, לא מגורמים מזהמים) תורמים להיווצרות סוכרת בחולים בכך שהם גורמים לתגובה דלקתית וכן גורמים לעלייה במשקל הגוף.

אנשים הגרים בסביבה עירונית חשופים יותר לאוויר מזוהם, הידוע כתורם לרגישות פחות לאינסולין. תופעה מעניינת נוספת היא שלסכרתיים יש קושי בויסות לחץ-הדם בגופם בזמנים בהם הזיהום באוויר גבוה במיוחד. עובדה זו עלולה להחריף אצלם את הביטוי של מחלת לב.

במחקר שנערך לאחרונה נמצא קשר סטטיסטי מדאיג בין חשיפה לחומר בשם PCB, ששומש באופן תדיר בתעשיה עד סוף שנות ה70, וכן בין רמות גבוהות של גאמא-טוכופרול (סוג מסויים של ויטמין E הנמצא בפירות וירקות, אגוזים וחלב) ובין סוכרת מסוג 2. מהות קשר עדיין לא הובררה סופית

לחץ נפשי והשפעתו על הסוכרת

לחץ וסוכרת- אין סיבה לחשוב על הסביבה רק כטבע הסובב אותנו, אלא גם על הסביבה החברתית בה אנו חיים. בסביבה זו, לחצים מסוגים שונים גם יכולים להשפיע על סוכרת. כשאדם נמצא בלחץ, הוא מפריש רמות גבוהות יותר של הורמון בשם קורטיזול, המעלה בין היתר את רמת הסוכר בדם. עצם הימצאות בלחץ נפשי לאורך שנים גם היא נמצאה כתורמת לרמות סוכר גבוהות בדם. דבר נוסף חשוב בהקשר של לחץ היא העבודה שתחת תנאים שכאלה, אנשים רבים נוטים להזניח את עצמם, דבר המוביל לדיאטה משמינה (ג’אנק פוד), חוסר התעמלות וכדומה.

רב הנסתר על הגלוי, גם בעת זו, בכל הנוגע לגורמים הסביבתיים לסכרת ואיך ניתן לשלוט בהם. ייתכן כי יהיה זה קשה לשלוט ברמות זיהום האוויר או החשיפה לרעלנים כאלה ואחרים, אך בהחלט ניתן לשלוט על הדיאטה, על הפעילות הגופנית, על החשיפה לעשן סיגריות וכן לשלוט על רמות הלחץ בעזרת טכניקות שונות של הרגעות, עבודה בסביבה נעימה וכדומה.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]