מרכז גמילה מסמים

העובדות מראות כי כל אדם מכיר לפחות מספר אנשים אשר נחשפו בעברם לסמים. עבור רבים מהם, מה שהתחיל במנה קטנה של גראס או חשיש הפך להתמכרות רבתי, אשר מפריעה להתנהלותם התקינה, ולעיתים אף מסכנת את חייהם.

בכל אחד מהמקרים הללו, בלי קשר לסיבה שהביאה להתמכרות או לחומרתה, ישנה כתובת אחת עבור האדם המכור, והיא מרכז גמילה מסמים.

על מרכזי גמילה מסמים

מרכז גמילה מסמים, ברמה הכללית, הוא מוסד אשר בו מוענקים שלל טיפולים, שמטרתם טיפול בהתמכרות. המטרה אינה רק להפסיק את השימוש בסמים, כי אם לגרום לכך שהאדם יבין את השלכותיהם, ולא ישוש לעשות זאת לאחר שיצא משערי המוסד: ידוע, הרי, כי רבים אשר ניסו בעברם סם לא הצליחו לצאת מהמעגל הזה כלל.

ניתן להבחין בין מספר סוגים עיקריים של מרכזי גמילה. אבחנה מרכזית אחת היא בין מסגרת סגורה, בה האדם שוהה למשך תקופה מסוימת כל שעות היממה, לבין מסגרת פתוחה- אשר אלה הוא יגיע פעם עד מספר פעמים בשבוע. כמו כן, ניתן להבחין בין מרכזי טיפול ממשלתיים, הנעשים בסבסוד חלקי או מלא של הממשלה, לבין המרכזים הפרטיים, המציעים לרוב אישי יותר. מרכז גמילה מסמים באתר גמילה – הבחירה הנכונה לחיים בריאים.

טיפול אישי, או קבוצתי?

כאן אנחנו מגיעים לנקודה חשובה נוספת הנוגעת למרכזי גמילה בסמים, והוא אופן הטיפול. קיימים מרכזים בהם הטיפול ניתן באופן אישי, לעומת אחרים המבוססים על מסגרת זוגית, או אפילו קבוצתית.

כמובן שגם מסלולי הטיפול משתנים בין מרכז למרכז, ומכאן ייחודם. יחד עם זאת, ברוב המקרים המדובר הוא בתכנית מדורגת, הנועדה להימשך מספר חודשים לפחות, ומבוססת על מספר שלבים: הראשון כולל הפסקה פיזית של השימוש בשם, לעיתים בשילוב של תרופות או ויטמינים. לאחר מכן, כשגוף כבר מנוקה מה”רעלים”, יחל השלב השני, הארוך יותר: הוא יתייחס להיבטים הנפשיים של ההתמכרות, דוגמת החשיבה על סמים, הבנה לסיבות שהביאו לשימוש בהם ולחיים בלעדיהם.

השלב האחרון כולל בתוכו את הניסיון לחזור לחיים נורמליים ככל האפשר. תהליך גמילה מוצלח יכול להעלים כמעט את כל עקבותיו של הסם, בין אם הגופניים ובין אם הרגשיים. השיקום צריך לאפשר למטופל לחזור לתפקד בצורה מיטבית בעבודה או בחברה, וכן לחדש קשרים שאולי נפגעו עקב השימוש בשם.

במקרים רבים מומלץ לשלב טיפול פסיכולוגי גם תקופת מה לאחר הגמילה.

אז איך בוחרים?

קבלת ההחלטה על שליחה של אדם קרוב למרכז גמילה מסמים אינה דבר פשוט. גם לאחר שזו מתקבלת, נדרש עדיין לתת את מלוא תשומת הלב למוסד אשר בו תתבצע הגמילה החשובה הזו.

כאמור, ניתן למצוא עשרות מרכזים כאלה, בכל רחבי הארץ. טרם ההחלטה הגורלית, חשוב לבדוק את תנאי הטיפול, מסגרתו, ההליך וכן הלאה. כמו כן, חשוב מאד להקפיד ולבקר במקום, להתרשם מהצוות המקצועי כולו ולראות שהם אכן מיומנים בטיפול עם אוכלוסיית היעד האמורה.

מעבר לכך, יש להתכונן למסע ארוך: התמכרות מסמים אינה חולפת לה, מעצמה, ביום אחד.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]