מריחואנה לטיפול בכאב כרוני

יש כאבים, אשר כמעט בלתי אפשרי להתמודד איתם. כאשר אלה מוגדרים ככרוניים, ברור כי התמונה הופכת להיות מורכבת עוד יותר. כאבים מסוג זה אינם חולפים עם הזמן, ואי אפשר למעשה “לרפא” את החולה בהם. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש באמצעי אחד להקלת הכאבים האלה, והוא מריחואנה רפואית.

המהות של כאב כרוני

כצעד ראשון, עלינו להבין, כמובן, את המאפיינים של הכאב הכרוני. מה שנוגע לענייננו הוא שלכאב כרוני אין גורם אחד שניתן לרפא, והטיפולים, תחת זאת, מתמקדים בשיכוך עוצמת הכאב. כיום, נהוג להתייחס אל הכאב כחוויה סובייקטיבית, אשר תלויה בפרשנות המוח למצב מסוים. במקרים הכרוניים, אין למעשה פגיעות שניתן להבחין בהן ברקמה, אך הכאב פועל גם פועל. המשמעות של כך היא כאב בעוצמה גדולה מאד, לעיתים אף ללא הפסקה.

כאבים כרוניים עלולים להתפתח עקב מספר רב של גורמים. פציעה פיזית קשה, למשל, מתבטאת לא פעם בניתוחים מורכבים, או אפילו בקטיעות אברים- אלה נותנים את אותותיהם על הגוף גם שנים קדימה. מחלות דלקתיות גם הן מביאות פעמים רבות לכאב כרוני: למשל, קרוהן או דלקת פרקים שגרונית.

מחלות “כרוניות” אחרות מקורן בלחץ נפשי גבוה, שנותן את אותותיו הגופניים. למעשה, ניתן לומר כי כל מחלה אשר אחד מתסמיניה הוא כאב שאינו חולף, יכולה להצריך שימוש במריחואנה רפואית.

 כך נכנסת המריחואנה הרפואית לתמונה

עקב הנאמר מעלה, לא מפתיע מדוע עם הזמן החלו לרתום להתמודדות זו את המריחואנה (קנביס) הרפואית, אשר סגולותיה לגוף ידועות כבר אלפי שנים. במריחואנה יש חומר פעיל (THC), המקושר לקולטנים מסוימים במערכות העצבים או החיסון. “מפגש” זה משפיע באופן חיובי על מנגנון הכאב שבגוף, ואף מביא להפגת מתח הגוף, הורדת לחצים ועוד.

חשוב להדגיש כי שימוש במריחואנה רפואית מצריך, כמובן, אישור מטעמו של רופא מומחה. כמעט תמיד, יוחלט על דרך טיפול זאת רק כמוצא אחרון, כלומר, לאחר שהטיפולים ה”קונבנציונליים” בכאב לא הועילו לאדם, והוא מרגיש שאינו יכול להתמודד עוד עם הכאב. יכולים להיות אלה תרופות, גירויים חשמליים, טיפולים פסיכותרפיים, טיפולים אלטרנטיביים ועוד. ואגב, לרוב תישקל העלאת מינון משככי הכאבים למיניהם עוד טרם אישור השימוש בקנביס: במצב כזה, חשוב לבחון האם המטופל לא מפתח התמכרות לתרופות.

יתרונות אחרים של המריחואנה

יש לזכור כי בניגוד לטיפולים אחרים בכאבים כרוניים, מריחואנה כמעט ואינה כוללת בתוכה תופעות לוואי שיש לתת עליהן את הדעת. המטופל למעשה יכול להמשיך ולתפקד באופן ראוי גם במהלך השימוש בה. הדבר נותן את אותותיו לא רק על הגוף: תחושת חוסר האונים נעלמת, כמו גם מאפיינים מהותיים אחרים של התלות הכרונית הזו המושפעת מנטילת מריחואנה רפואית – דיכאון וחרדה.

קנביס רפואי מקל מאד גם על ביצוע פעולות חשובות במהלך היום יום, דוגמת שינה או אכילה. נקודה חשובה נוספת היא שטיפול במריחואנה נחשב לזול ביחס לאלטרנטיבות האחרות המוצעות עבור החולים הכרוניים.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]