מים לשתיה – בר מים או ברז מים?

מים לשתייה – מבור המים ועד היום

סקירה קלה של היסטוריית צריכת המים של האנושות בעולם, מראה לנו את עיקרי מקורות המים שבהם השתמשו האנשים, מבור המים, הבאר, שאיבת מי הנחל, ועד היום, מתקני מיני בר ומתקני סינון מים ביתיים ולאומיים מספקים את עיקר מי השתיה

האפשרויות הקיימות היום בפני האדם הפשוט בביתו או במקום העבודה או העסק שלו, הן רבות. ניתן כיום להנות, בישובים המתאימים, ממי ברז הנמזגים בפשטות, וממתקני מיני בר המשפרים את איכות המים והנוחות המתלווה למזיגתם בטמפרטורה הרצויה בדיוק.

מים מינרלים

מים מינרלים בבקבוקים נמכרים בכל נקודת מכירה, בעיר ובישובי הפריפריה השונים, בכל קיוסק וסופר, מכולת ותחנת דלק. הזמינות של המוצר היא נוחה ויעילה, אך אין ספק, שהוכחה כבלתי מספקת לחלוטין , כשמדברים במקביל על איכות הסביבה הנפגמת מריבוי בקבוקי הפלסטיק אשר חומר הגלם להפקתם הוא נפט ואשר אינם תורמים להקטנת החור באיזון או הקטנת כמות הפסולת הכלל עולמית, אינה תורמת אף לנוחות האדם שמשתדל למחזר, אך מבזבז כספים רבים על קניית בקבוקי המים, ללא תועלת או תמורה בטווח הארוך.

מבחינת מתקני בר מים מינרלים – הצורך בהתחייבות לחברה מסוימת, הסרבול שהזמנת מכלי מים חדשים או התשלומים הקבועים, לעיתים מעיקים על הצרכן הפשוט, בעיקר הצעיר והחופשי, ואינו מפתה אותו לצרוך מים בדרך אחרת, מלבד אותה צריכה פשוטה וזמינה של בקבוקי מים מינרלים.

מי ברז- יתרונות וחסרונות

יתרונותיהם של מי ברז הם רבים, כמו גם חסרונותיהם. בראש ובראשונה, מי הברז ניתנים בעלות נמוכה מאוד, כשכל משק המים בבית או במקום העבודה מחושב על פי עלויות שאינן מגיעות לעלויות צריכת מים מינרלים בבקבוקים, או רכישת מתקן מיני בר, מתקן סינון וכדומה.

ניתן  למצוא ישובים שבהם רצוי יותר או פחות להשתמש במי ברז, מה שיכריע את הכף פעמים רבות. למשל, בתל אביב, ובאיזור המרכז לא רצוי להשתמש במי הברז, שמזוהמים בשל אינסטלציה לא מושקעת, זיהום מי האקוויפר ירקון- תנינים, עקב חלחול של רעלים לשכבות התחתונות, וכן, עקב חוסר בקרה מספק של איכות המים בעיר, עקב הצורך להעלים עין מבעיות האיכות הצצות עקב הזיהום של המים באקוויפר עצמו.להרחבה בנושא זיהום המים וקיום מתכות כבדות לחצו כאן

באיזור המרכז נהוג להחזיק קבוע בבית או במקום העבודה מתקני מים, בקבוקי  מים, ברז סינון פשוט לצד הברז במטבח וכדומה.

בישובים אחרים, בפריפריה, ובעיקר בסביבת מקורות המים הגדולים, כדאי ורצוי להשתמש במים. ברמת הגוחן לדוגמא, מורידים תושבי הגולן מים באיכות מקורות הים של חברת  “מי עדן” בשירותים ושוטפים עימם את הבית, מכיוון שאלו המים הנמצאים תדיר בצינורות המים הרגילים שלהם. באזור הכנרת, המים גם כן באיכות גבוהה, עקב הקרבה לכנרת, והטווח הקצר שהמים עברו עד שהגיעו לבתי התושבים, וכדומה. באזור הדרום, המים הם מהמוביל הארצי, אך למרות המרחק הרב שעברו בדר, הם מבוקרים ומפוקחים, ואיכותם גבוהה בלאו הכי. כמו כן, בדרום ובצפון,  וכן בישובים מסוימים ברחבי הארץ, ישנם מעיינות ומקורות מים המספקים מים לישוב כולו.

מתקני מיני בר ומתקני סינון מים

זוהי האופציה הנוחה ביותר לאדם הבורגני, החי בסביבה אורבנית או סביבה שבה יש צורך להחליט באילו מים להשתמש. מתקנים פופולראים הם מתוצרת תמי 4, אלקטרה בר ועוד מותגים – מכשירים אלו מסננים את המים באמצעות מסנן פחם כאשר ניתן למצוא אותם במסעדות, בתי קפה, ובתי עסק גדולים, יש מחויה\בות לתת ללקוח מים נקיים וטהורים. הוויכוח האם מים אלו בריאים או לא, כבר יישארו למאמר אחר.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]