מיחזור מוצרי אלקטרוניקה

בשנים האחרונות, עם התגברות המודעות האקולוגית בכל רחבי העולם, תהליכי המיחזור השונים החלו לצבור תאוצה. כיום, על מנת לשמור על כדור הארץ בו אנו חיים, חומרים אינסופיים מנוצלים לשימוש חוזר, וחוסכים משאבים חשובים וכסף רב.

על רקע זה, לא מפתיעה העובדה כי ככל שהשנים חולפות גם מיחזור מוצרי אלקטרוניקה הולך ומתגבר.

הבעיה: העולם מתמלא בפסולת אלקטרונית

כמותה של פסולת האלקטרוניקה בישראל מוערכת בכ-100,000 טון מדי שנה. בעולם כולו, ההערכה היא שהמספר ימשיך לעלות בשנים האחרונות, ויגיע לכמות אסטרונומית של למעלה מ-40 מיליון טון בשנה.

בין אם המדובר הוא בטלפונים ניידים, במכשירי רדיו, במקררים, במחשבים, בטלוויזיות או בכל מכשיר שימושי אחר- כאשר אלה מפסיקים לעבוד, הרי שהם נזרקים או מוטמנים להם באדמה. ההשלכות של זה חמורות, כפי שנראה מיד.

על הסכנות של פסולת אלקטרוניקה

כשמדברים על פסולת אלקטרוניקה, מתכוונים לפסולת של כל מכשיר אשר מופעל באמצעות מעגל חשמלי, זרם אלקטרומגנטי או שניהם גם יחד. מכשירים אלה מכילים מתכות ומוליכים שונים, ביניהם כספית, כרום, אבץ וניקל, אשר מהווים יחדיו למעלה מ-70% מכלל המתכות המזהמות שבקרקע.

הפגיעה העיקרית של חומרים אלה היא במי התהום, אליהם הן מחלחלות עם הזמן. מכאן ועד לפגיעה מהותית באיכותם של המים המתוקים, שנועדו לשמש לשתייה על ידי האדם, הדרך קצרה.

מעבר לכך, לא ניתן שלא להזכיר את הנפח הרב שתופסים מכשירים חשמליים אלה באתרי ההטמנה, ואת המרכיבים היקרים השונים שיורדים לטמיון בכל הטמנה.

הפיתרון: מיחזור אלקטרוניקה

היום, מיחזור מכשירי האלקטרוניקה בא לפתור את מרבית הבעיות האלה. הדעה הרווחת היא שניתן למחזר למעשה כמעט כל מכשיר הפועל על סוללות או מכיל כבל חשמלי. סריקת האיזור שמקיף אתכם יגלה בוודאי עשרות מכשירים כאלה.

כתוצאה מכל הרשום מעלה, לא מפתיע מדוע המודעות ליתרונות שבמחזור מוצרי אלקטרוניקה התגברה עד מאד. המצב אינו שונה גם בישראל: הפעילות העיקרית בתחום המיחזור בארץ נעשית באמצעותם של מפעלי איסוף פסולת אלקטרונית. גופים אלה באים במגע בעיקר עם חברות, מפעלים תעשייתיים ומוסדות אשר מנפקים כמות גדולה של פסולת אלקטרונית מעצם הוויתם. כתוצאה מכל האמור, נושא מיחזור סוללות, מיחזור מכשירים סלולארים ישנים עולה למודעות ומתפתח מידי שנה.

פה נכנס האזרח הקטן לתמונה

גם אם מרבית הפסולת האלקטרונית נאספת מהגופים התעשייתיים וממוחזרת באופן תדיר, הרי שזה לא פותר את בעיית האזרח הקטן. אתם מכירים את התמונה הזו: אתם הולכים ברחוב, ומבחינים לצד המדרכה בטלוויזיה שבורה, במחשב מפורק או בכל מכשיר חשמלי אחר. זהו בזבוז מוחלט של משאבים.

רשויות מקומיות רבות בכל רחבי הארץ הציבו בשנים האחרונות מתקנים מיוחדים לאיסופם של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה אשר שירתו את האדם נאמנה- אך סיימו את פעילותם.

 יחד עם ההצלחה של מיכלי המחזור לבקבוקים או לניירות, סביר מאד להניח שמספרן של המכולות איסוף האלקטרוניקה רק יתגבר בתקופה הקרובה. האינטרס של כולנו הוא שאלה יתמלאו להן במהרה.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]