מחשוב ענן, לחשוב בירוק

מחשוב ענן (cloud computing) תופס תאוצה בשנים האחרונות כדרך להעביר את כוח המחשוב מתוך המחשב עצמו אל חוות שרתים שבהם יבוצעו כל החישובים הנדרשים לנו, ישמרו כל המסמכים שלנו וכל זה בלי שיש לנו במחשב שלנו מעבדים או דיסקים קשיחים לשמירת המידע ועיבודו. תהליך התפשטות מחשוב ענן בא בד בבד עם העלייה במכירות הטאבלטים כמו האייפד שמגיע עם נפח אחסון לא גבוה במיוחד ועם כוח מחשובי שמתאים לגלישה באינטרנט אבל לא לעבודה שוטפת, כמו למשל כתיבת מסמכים, שמירתם, או תכנות או הרצת תוכנות גרפיות ועבודה איתן.

מהו מחשוב ענן?

כדי להבין את המושג מחשוב ענן בואו נפריד את שתי המילים. המילה מחשוב כאן מתייחסת לכל מה שמחשב היום עושה: הוא מחשב, הוא יוצר ושומר מסמכים, תמונות, גרפיקה, סרטים. כותבים עליו תוכנות, מריצים עליו משחקים ועוד פעולות שאת כולן עשינו לפני שהיינו מחוברים לאינטרנט ואת כולם אנחנו עדיין עושים במחשבים האישיים שלנו.

ענן במובן הזה (של מחשוב ענן) מתייחס לתשתית. האינטרנט בכללותו הוא ענן אחד גדול ולמה הכוונה. יש שם תוכן כמו מאמרים, סרטים, תמונות, אי מיילים, תכנות משחקים וכו’ שנראים לנו כעומדים לשירותנו מתוך “ענן”. בפועל כל המידע הזה מאוחסן בשרתים מרובים, ומערכות תקשורת המפוזרות בכל העולם. חיפוש אחד שלכם במנוע חיפוש כמו גוגל יכול לערב עשרות ואף מאות שרתים המחזיקים במידע שמוצג לפנינו בתוצאות החיפוש.

הכוונה במחשוב ענן היא לשלב את השרתים הקיימים כבר בתור מאחסני ידע לאינטרנט ולהרחיב את השימוש בהם גם כדי לבצע את כל הפעולות הנוספות שעושה המחשב האישי. משתמש במחשוב ענן יצטרך רק מסך שמחובר לאינטרנט ומקלדת.

היתרונות במחשוב ענן

היתרונות של מחשוב ענן ירוק הם גבוהים מאוד. תוכלו לקנות מסך ומקלדת ויחד עם החיבור שלכם לאינטרנט לא תצטרכו לעשות יותר כלום. היום ברוב המחשבים אתם מקבלים את מערכת ההפעלה של חלונות, במידה ואתם משתמשים במקינטוש יש לכם גם מערכת הפעלה שמגיעה עם המחשב, אבל מעבר לזה כל תוכנה שאתם רוצים להשתמש בה, אתם צריכים לחפש אותה, להוריד אותה אל המחשב האישי ולהפעיל אותה.

בנוסף, יש הרבה חלקים במחשב האישי שמתקלקלים מאוד מהר: הדיסק הקשיח אינו חסין מפני בעיות, ובמיוחד פגיע לנפילות מתח במערכת החשמל, יש מאוורר שגם הוא נוטה להתקלקל ועוד ועוד רכיבים וחלקים שרובנו לא מבינים בהם הרבה, אבל כולנו מרגישים טוב מה קורה כשהם מתקלקלים.

ארגונים גדולים יש יתרונות אדירים במעבר למחשוב ענן, מאחר ושוב, הם לא יצטרכו להחזיק כל כך הרבה טכנאי מחשבים שיעברו בין כל תחנות העבודה שנמצאות במשרד רק כדי להתקין על כולם תוכנה חדשה, ואנחנו עדיין לא מדברים על תיקונים על גבי תיקונים שנדרשים לכל עמדת מחשב. במחשוב ענן כל ארגון יוכל להתקין כל תוכנה רק פעם אחת והיא תהיה זמינה לכל מי שרוצה או צריך להשתמש בה.

לחשוב ירוק

מה למחשבים ולחשיבה ירוקה אתם שואלים. התשובה טמונה בחסכון אדיר של ייצור רכיבי מחשב שהם מוצרים שקשה מאוד למחזר אותם והם גם יקרים מאוד. שרת אחד כזה יכול לחסוך מאות ואלפי מעבדים, זכרונות, דיסקים ועוד ועוד חלקים ורכיבים שעלות ייצורם גבוהה מאוד וזמן השימוש שלהם הוא יחסית קצר. מחשב נחשב לישן כבר אחרי שנתיים, ואחרי חמש שנים הוא נחשב לענתיקה. מעבר למחשוב ענן שיחסוך לכולנו את הצורך לרכוש מחשבים חדשים יותר, יקרים יותר ובעלי נפח עיבוד רחב יותר, מאחר וכל הפעולות הללו יבוצעו ע”י שרתי אחסון אתרים ירוק  הממוקמים בחוות שרתים ירוקה שמקור האנרגיה שלה הוא סולארי הרווח שלנו לסביבה איכותית הוא כפול.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]