הפקת אנרגיה סולארית בבתים

אנרגיה סולארית – קרני השמש והאנרגיה שניתן להפיק מהן

חוק שימור האנרגיה, אחד החוקים הבסיסיים בפיסיקה, טוען כי כמות האנרגיה במערכת סגורה תמיד קבועה ואינה נעלמת  אלא “מתגלגלת” לצורות אנרגיה אחרות. אנרגיה סולארית משקפת את קרני השמש אשר חודרות מבעד האטמוספרה של כדור הארץ והופכות לצורות אנרגיה מגוונות כגון חום, אור, תרכובות אורגניות (הצמחים משתמשים באנרגיית השמש להפקת סוכר) ועוד. האדם למד כי ניתן להשתמש באנרגיה המתחדשת, הירוקה והאינסופית של השמש לצרכיו כך שהמושג אנרגיה סולארית הפך להיות רחב, יעיל יותר ומנותב בהתאם לצרכים.

יתרונות האנרגיה הסולארית

כאמור, אנרגיה סולארית הינה אנרגיה מתחדשת אשר אותה אנו מקבלים ללא כל עלות ובחופשיות רבה מהשמש אשר בלעדיה יתקשה האדם לשרוד בכדור הארץ. יתרונות האנרגיה הסולארית מסוכמים בזאת :

 אנרגיה ירוקה – השימוש באנרגיית השמש אינו מייצר גזים או תרכובות רעילות אחרות.

חיסכון במשאבים מתכלים – משאבי הטבע שלנו כגון הנפט, הגז והפחם הינם מתכלים ועתידים לאזול בראייה עתידית. מעבר לעובדה כי השימוש בהם מרעיל את הסביבה, המאבקים הפוליטיים בהשגתם עולים לא מעט כסף ומביאים פעמים רבות למלחמות ומצבים פוליטיים אחרים. אנרגיה סולארית אינה מתכלה ואינה נמצאת בבעלות מדינה זו או אחרת.

חיסכון במקום – ניתן להציב מתקנים להפקת אנרגיה מקרני השמש על גגות מבנים קיימים ולא להקים מפעלים לייצור אנרגיה.

אנרגיה סולארית ויישומיה בפועל

מאז שלמד האדם כי הוא יכול לייבש את בגדיו תחת קרני השמש במהירות, הפך השימוש בקרני השמש להפקת אנרגיה לדבר יישומי ופרקטי בעזרת אמצעים רבים כאשר במקרים רבים הפקת אנרגיה סולארית אפשרית באמצעות טכנולוגיה זולה:

דודי שמש – הקולטים נמצאים על גג הבית והם בנויים כך שהם מרכזים את אנרגיית השמש סביב מערכת צינורות בהם עוברים מים המתחממים לטמפרטורות גבוהות ביותר ללא השקעת אנרגיה נוספת בימים בהם השמש יוקדת.

מערכות קיטור סולאריות – מערכות אלו משמשות בעיקר במפעלים שכן כמות קולטי השמש הגדולה מחייבת שטח גדול המאפיין גגות של בניינים גדולים. מערכות אלו פועלות בדומה מאוד לדודי השמש הביתיים, קולטות את אנרגיית השמש אשר מומרות לחום גבוה ביותר הגורם לאידוי המים. כוח הלחץ של האדים מניע טורבינות המחוברות לממיר אשר מפיק חשמל בצורה מקומית (כגון הפעלת מכונות). אנרגיה סולארית המופקת באופן כזה הינה שימושית ביותר אך אין להסתמך עליה לחלוטין שכן היא אינה יעילה בימים ללא שמש.

הפקת חשמל – באמצעות ממיר מיוחד ההופך אנרגיה סולארית לאנרגיה חשמלית, ניתן להגיע לכמויות ייצור חשמל משביעות רצון אצל כאלה אשר בחזקתם שטח גג פנוי של לפחות 50 מ”ר. באופן זה ניתן להגיע למצב בו אין עלויות חשמל לצריכה פרטית ועודפי החשמל נקנים ע”י חברת החשמל תמורת כסף.

ככל שהזמן יעבור, כך האנרגיה הסולארית תתפוס חלק בלתי נפרד מחיינו, תספק לנו את כל צרכינו ותאפשר לנו ליהנות מעולם נקי מזיהום אוויר המסכן  את בריאותינו.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]