הידרותרפיה

הידרותרפיה הינה שיטה של טיפול באמצעות פיזיותרפיה במים. מקור המילה הידרותרפיה הוא בשפה היוונית. הידרו, משמעותה מים ותרפיה, משמעותה טיפול.

שיטת הטיפול מיושמת בבריכות שחייה טיפוליות או שיקומיות בעלות תכונות מסוימות. בריכת שחיה מתאימה לטיפול בהידרותרפיה כוללת מערכת חימום, גובה אחיד, מידות ייעודיות ועוד. השיטה עושה שימוש בתכונות הטבעיות של המים כגון, חום המים, התחושה המרגיעה והנעימה שלהם, תחושת השחרור שהם נותנים, הלחץ ההידרוסטאטי והפחתת המשקל.

שיטת טיפול זו מסייעת להקלה על בעיות שונות כגון, פריצת דיסק, מחלת הפרקינסון, כאבי מפרקים, בעיות ניווניות במערכת השרירים והשלד, הפרעות קשב וריכוז ועוד. הידרותרפיה אף מתאימה לטיפול בקשישים.

מטרת הטיפול תהיה הפחתת הכאב, מניעת ההידרדרות הפיזיולוגית, ביסוס מערכת שרירים אשר תסייע ותתמוך לשלד בעתיד.

כיצד עוזרת ההידרותרפיה?

הידרותרפיה משתמשת בתכונות טבעיות של המים לשם טיפול. למים ישנן תכונות מרכזיות בהן נעשה שימוש בהידרותרפיה.

  1. איבוד משקל במים: בתוך המים מאבד הגוף כשני שליש ממשקלו. כך נעשה יותר קל להשכיב את הגוף בצורה אופקית ולטפל בכאב ללא לחץ על עמוד השדרה ועל המפרקים שסביבו.
  2. לחץ הידרוסטטי: לחץ הידרוסטטי משפיע על המטופל ומסייע לו לשמור על היציבות שלו בתוך המים. שיטת הטיפול של הידרותרפיה לא מאפשרת לגוף ליפול או לאבד שיווי משקל. ככל שמעמיקים הלחץ ההידרוסטטי עולה. זאת אחת הדרכים להעלאת העומס על בית החזה. לכן, תרגילים מתחת למים וצלילה משפרים את המערך הנשימתי. וכן, הם מגבירים את היכולת להתנגד לגורמים של מחלות למיניהם. הלחץ ההידרוסטטי מסייע גם ברמה התפקודית למנוע התהוות של בצקות.
  3. חום המים: הטיפול מתבצע בטמפרטורה חמה של מים. חום המים מסייע להרפיית השרירים המכווצים סביב המקום הכואב. הם גם מביאים להקלה מידית של הכאב ועם הזמן ההקלה מתארכת. בנוסף, חום המים מדכא את מערכת העצבים הסימפתטית, אשר אחראית בין היתר, על קצב הלב. ביחד עם  הלחץ ההידרוסטטי חום המים הגבוה מסייע להעלאה של לחץ הדם.

טיפול ושיקום באמצעות הידרותרפיה

לאחר טראומה, הידרותרפיה עשויה לתת מענה שיקומי לגוף. בין אם הקלה על מכאובי הגוף ועד שיקום הגוף ממש. יתרון הטיפול בכך שבמים קורית התקצרות שרירית וכן, באופן כללי המים מהווים מגע מרפא.

בטיפול ושיקום נעשה שימוש בזרם נגדי של המים באמצעות מערבולת מלאכותית, כמו כן, נעשה שימוש בעיסוק גופני במים. כל אלה, חוברים יחד ומהווים אמצעים לשיפור התנועה ולשחרורה. בשלבים מתקדמים יותר של הטיפול בהידרותרפיה מיושמת ההידרותרפיה בצורה פיזית על המטופל. נעשה שימוש בכוח המים לשם מתיחות השרירים ושחרורם מעומס. וכן, נעשה שימוש בהפעלת המרפקים. כל אלו תהלים אשר מטרתם לשפר את יכולת התנועה, לחזק את מערכת שיווי המשקל ואת היציבה. מערכות אלו הן הראשונות להיפגע בטראומה פיזית של הגוף.

עקרונות הפיזיותרפיה

ההידרותרפיה מבוססת על עקרונות הפיזיותרפיה. לאחר ביצוע הערכה של המצב, בונה המטפל תכנית טיפולית. התוכנית הטיפולית מיושמת בבריכה. ההידרותרפיה לא מגיעה במקום הפיזיותרפיה, אך מהווה שלב מקדים לה או השלמה אליה להקלה בכאבים, שחרור השרירים וחיזוקם. מטרת הטיפול בהידרותרפיה תהיה תמיד שחרור וטיפול באזור הפגוע, לאחר מכן המטרה תהיה שיקום מערכות הגוף התומכות.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]