הדברה ירוקה – לעולם טוב יותר

משחר ההיסטוריה נלחמת האנושות במזיקים שונים המכרסמים ונטפלים ליבוליה. בעת האחרונה גדלה המודעות לשימוש בהדברה ירוקה בכדי למגר את המזיקים מבלי לפגוע באיכות חיינו ובבריאות המזון המגודל.

הדברה רגילה – יעילה ומסוכנת

מאז סוף המאה התשע-עשרה ועד ימינו, פיתח העולם המערבי שיטות רבות ושונות להילחם במזיקים השונים, הפוגעים בתוצרת החקלאית ובאיכות חיינו. כידוע, דרכי הדברה אלו מורכבות מחומרים מאוד רעילים. לכל סוג ומין של מזיק פותח סוג רעל המשמיד אותו, וכך פותחה הדברה כנגד יתושים, נמלים, זבובים, תיקנים, כנימות, פטריות וחיידקים.

אמנם חומרי הדברה אלו הינם מאוד יעילים ונפוצים ברחבי העולם, אך בימנו, בעקבות מחקרים רבים שנעשו בתחום ועם עליית המודעות של הציבור לאיכות הסביבה, התגלה כי חומרי ההדברה הרגילים מאוד מסוכנים לאדם ולסביבה. הם פוגעים במי התהום, הורגים גם בעלי חיים שאינם מזיקים ומחדירים רעלים לתנובה החקלאית, מה שמביא למחלות מסוכנות.

הדברה ירוקה – שינוי דפוסי חשיבה כדי לצאת ממעגל המזיקים

חומרי ההדברה הרגילים נהיו יותר חזקים ומסוכנים עם השנים, מפני שמינים רבים של מזיקים פתחו מנגנוני הגנה מולם ואגב כך הגדילו את הנזק הסביבתי שהם יוצרים.

לכן נוצר צורך למצוא פתרון אחר למוצרי ההדברה וזאת בעזרת הדברה ירוקה. בהדברה ירוקה הכוונה היא שינוי התפיסה והרגלי החיים שלנו במטרה לצמצם את ריבוי המזיקים, וכן שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ככל הניתן. שינוי תפיסת החיים מתבטא בשמירה על בית וסביבה נקיים, אחסון ואטום של מוצרי מזון, טיפול במים עומדים, בביוב דולף ובזבל גלוי.

הדברה ירוקה – מה זה כולל

בנוסף לאמצעי המניעה השונים, הדברה ירוקה נעזרת גם באמצעי הרחקה של מזיקים כמו רשתות לפתחי הבתים, מלכודות לעכברים, מתקני הרתעה והרחקה לציפורים ועוד. בנוסף, הדברה ירוקה משתמשת בהדברה ביולוגית למלחמה במזיקים.

כלומר, שימוש בחיות, בחרקים ובצמחים המושכים או קוטלים את המזיקים. קיימים היום גם זני צמחים העמידים בפני מזיקים אלו ואינם זקוקים כלל לריסוס. במידה ואכן יש צורך ההדברה הירוקה עושה שימוש בחומר מסוים שהינו יעיל כנגד אותו המזיק, ולא משתמשת בהדברה כללית המכילה כמות גדולה של רעלים שונים. את החומרים מפזרים רק בכמות המינימאלית הדרושה, תוך הקפדה על שימוש בחומרי הדברה שהרעלים שלהם מתפרקים.

הדברה אורגנית

ניתן למצוא כיום גם חומרי הדברה אורגניים שביחד עם תפיסת הדברה ירוקה יכולים לחסל את המזיקים בסביבתכם מבלי לפגוע באיכות חייכם והסביבה. חומרים אלו מכילים רק חומרי הדברה טבעיים כמו צמחים או שמנים טבעיים, ומשמשים להדברה ביתית וגם להדברה חקלאית ותברואתית. מוצרים אלו פוגעים בשלבי ההתפתחות השונים של המזיק ובכך מונעים את התרבותו, וחלקם אף קוטלים אותו. ניתן לקבל מידע אודות הדברה אורגאנית באמצעות האינטרנט ודרך חברות הדברה המשתמשות בשיטת הדברה ירוקה.

לסיכום, הדברה ירוקה היא דרך נכונה ומתקדמת להיפטר מהמזיקים בביתנו ובסביבתנו מבלי לזהם את הסביבה.

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]

תגובה אחת בנושא “הדברה ירוקה – לעולם טוב יותר

  1. גם אני מאמין גדול בהדברה ירוקה ולאחרונה אף התחלתי להשתמש בהדברה בג’ל ירוק נגד נמלים.

סגור לתגובות.