דיור מוגן ירוק

 כיצד ניתן לשמור על איכות הסביבה בדיור מוגן?

כיום בשנות האלפיים המודעות לאיכות הסביבה מתפשטת ומתרחבת בקרב מגזרים בציבור הרחב, וביניהם גם ציבור הקשישים. עקב כך, קשישים רבים מעוניינים להתגורר בדיור מוגן ירוק.

סביבה ירוקה גם בדיור מוגן

בשנים האחרונות גדל הביקוש לדיור מוגן ירוק, החורט על דגלו שימור ולתמיכה באיכות הסביבה. עקב ביקוש זה מוקמים לאחרונה בתי דיור מוגן חדשים ומשופצים, המחויבים ביצירת סביבה ירוקה לדיירים. אומנם דיור זה הינו לרוב יותר יקר מדיור מוגן רגיל, אך הוא מצדיק את מחירו. בזכות העלייה בתוחלת החיים בארץ וכן העלייה ברמת החיים, קשישים רבים עוברים לדיור מוגן איכותי ומקצועי. בתי דיור מוגן משלבים בין הצרכים המשתנים של הקשישים של המאה ה-21, העליה ברמת החיים והמודעות לשמיעה על איכות החיים גם בגיל השלישי.

מהו בכלל דיור מוגן ירוק?

בית דיור מוגן ירוק הינו מוסד הבנוי ופועל מתוך תפיסה אקולוגית, מכבד את הסביבה, חוסך באנרגיה, ממחזר את מוצריו ועוד. עם זאת, דיור מוגן ירוק הינו תחום שנמצא עדיין בחיתוליו ולכן אין עדיין דיור מוגן ירוק מלא, אך המגמה בכיוון זה רק הולכת וגדלה. אחד המאפיינים החשובים והישימים בדיור מוגן ירוק הינו הבנייה הירוקה. בנייה ירוקה כוללת שימוש בחומרי בניין בלתי רעילים, תכנון יעיל וחסכוני של בידוד המבנה, תאורה ,אוורור ועוד. כמו כן, היא עשויה להכיל מערכת סולארית לייצור חשמל ובנוסף מושם דגש רב על נושאי המיחזור: מיחזור מים, העדפת מוצרים ממוחזרים, שימוש במוצרים רב פעמיים והפרדת אשפה.

בנייה ירוקה לדיור מוגן

מטרתה של בנייה ירוקה לדיור מוגן היא להקים אזור מגורים בריא, נוח ונעים, תוך ניסיון לצמצם את הנזקים לסביבה בעזרת שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה. כלומר חומרים מתכלים, ממוחזרים, חסכניים באנרגיה ופחות מזהמים. יש לציין כי גישה זו מחייבת גם את בעלי הדיור המוגן וגם את דיירי המקום. הבנייה הירוקה מתחילה בתכנון נכון של בית הדיור המוגן, כולל בידוד תרמי של המבנה בכדי לחסוך באנרגיה למטרות חימום וקירור, תכנון חסכוני ויעיל של המבנה בכלל ודירות הדיירים בפרט, ומיקום המבנה כך שינצל נכון את גורמי הטבע כמו שמש, רוחות וגשמים.

איכות חיים גבוהה

דיור מוגן ירוק מאפשר לדייריו לחיות ברמת חיים גבוהה ובריאה, המתחשבת בסביבה ושומרת עליה. בתי דיור מוגן ירוקים מחויבים לשימוש בחומרים איכותיים שאינם מזיקים לדייריהם, כמו צבעי קירות לא רעילים, חומרי ניקוי טבעיים ועוד. בנוסף, דיור מוגן מחויב ליצור סביבה ירוקה. סביבה ירוקה כשמה כן היא – צמחייה מרובה בתוך המבנה והחדרים וכן גינה ירוקה ומטופחת שתוסיף אוויר טוב ורענן, ותספק פינות רגיעה נעימות ויפות. כמו כן, ניתן לספק מזון אורגני, איכותי וטרי.

לסיכום, התחשבות בסביבה מתחילה בשלב התכנון, הביצוע והבניה וכן במהלך התפעול השוטף – אומנם מדובר על עלויות גבוהות יותר אולם לטווח הארוך – הרווח הוא של כולם!

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]