הקשר בין אלרגיה וסביבה

אלרגיות נגרמות פעמים רבות עקב גורמים סביבתיים כגון רגישות אבק, לפריחה עונתית או לטפילים ונגיפים שונים. אם נכיר טוב יותר את הגורמים לאלרגיה ואת הקשר לסביבה נוכל לצור סביבה בריאה יותר ולהתמודד טוב יותר עם תסמיני האלרגיה

מהי אלרגיה ?

אלרגיה הינה תגובה חריגה ולא תקינה של המערכות החיסוניות בגוף לחומרים מסוגים שונים הנמצאים סביבנו. עבור מרבית האנשים, גורמים אלו כמו אבק או פריחות עונתיות ומוצרי חלב, אינם יוצרים שום תופעת לוואי או תגובה חריגה.

בעלי נטייה אלרגנית הם אלו שגופם מייצר חלבון הנקרא  IgE . כאשר חלבון זה בא במגע עם חומר אלרגני בתוך הגוף, הוא מביא לשחרור מולקולות מתווכות היוצרות את התגובה החריגה. המתווך המוכר והנפוץ ביותר נקרא היסטמין. מולקולה זו גורמת לתגובה של התרחבות כלי הדם והתכווצות השרירים בגוף.

סוגי אלרגיות הנגרמות מהסביבה

ישנם מספר סוגי אלרגיות עיקריים. אירו אלרגנים הינה אלרגיה הנוצרת עקב רגישות לחומרים המצויים באוויר וגורמת לתגובה חריגה של גירוי ונפיחות בעיניים, בדרכי הנשימה, באף ובעור. הגורמים לאלרגיות אלו יכולים להיות קרדית האבק, פרווה של חיות, נוצות, חרקים, אבקנים ועוד.

סוג נוסף של אלרגיה הינה רגישות לעקיצות של חרקים, כגון אלרגיה לדבורים וצרעות. אלרגיה זו יוצרת תגובה חריגה של המערכת החיסונית עקב רגישות למרכיבי החלבון בארס של החרק. תגובות אלו מתבטאות בגירוי העור והעיניים, נפיחויות, סחרחורות, קשיי נשימה, ובמקרים קיצוניים עלולה אף לגרום למוות.

הקשר בין סביבה, תורשה  ואלרגיה

תופעות אלרגיה מקורן פעמים רבות בנסיבות תורשתיות. ישנו סיכוי של שלושים אחוזים לפתח אלרגיה אם אחד מההורים סבל ממנה, וסיכוי של שישים אחוזים לסבול מאלרגיות אם שני בני הזוג אלרגניים. יש לדעת כי התורשה איננה קובעת לאיזה חומרים יהיה האדם אלרגי, אלא רק קובעת את סוג האלרגיה.

הסביבה גם היא קובעת את הסיכוי להתפרצות תופעות אלרגניות. אם בסביבת מגורי אדם אלרגני אין את החומר הגורם לאלרגיה, האלרגיה לא תתפרץ, ולהיפך. לדוגמא, אם אדם רגיש לאבקני תמרים ומתגורר בדנמרק, נמוכים הסיכויים שהוא ייחשף ויסבול מאלרגיה זו, אלא אם כן הוא יעבור לגור בבקעה.

דרכי טיפול באלרגיות שמקורן סביבתי

ראשית יש לגשת להיבדק, ולעבור אבחון מקיף של רופא מומחה – אלרגולוג שבו ייקבע אם המטופל סובל מאלרגיה ולא ממחלה אחרת. כשתאובחן האלרגיה יזוהו ויבודדו המרכיבים והחומרים הגורמים לה. לאחר זיהוי מקור האלרגיה הדרך הטובה ביותר לטפל בו היא פשוט להימנע ממנו ככל האפשר.

אם אתם אלרגיים לעקיצות דבורים, למשל, אל תגורו ליד כוורות. אך אם אתם אלרגיים לגורם שאי אפשר להימנע ממנו כמו אבק, יש לקבל סיוע תרופתי. חוזק התרופות נקבע לפי חומרת האלרגיה. במקרים של רגישות קיצונית ומסוכנת, המטופל חייב לשאת עימו זריקות אפיפן. יש לציין כי כיום ישנם גם חיסונים המרפאים אחוז ניכר מהסובלים מאלרגיות סביבתיות.

אלרגיות רבות נגרמות בשל גורמים אלרגניים שמקורם בסביבה. ישנן כיום אפשרויות טיפול רבות באלרגיות סביבתיות, כגון תרופות, זריקות וחיסונים. גם הרפואה האלטרנטיבית מציעה מגוון טיפולים בתחום, החל מהומיאופתיה ועד לדיקור סיני.

עוד בנושא: אלרגיה ומערכת החיסון

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

[catlist categorypage=yes numberposts=-1]